Orhangazi Mah. 15. Yol Sok. U2 Blok No:13 Esenyurt/İstanbul (0212) 623 20 23
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

LED Aydınlatma ve Driver Teknolojisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

LED Teknolojisi Hakkında Bunları Bilin!

Aydınlatma dünyasının geleceği olarak görülen Led, elektrik enerjisini ışığa dönüştüren faydalı bir devre elemanı. Yüksek ışık verimi sağlaması ve uzun ömürlü olması nedeniyle tercih edilen led aydınlatma, geleneksel ışık kaynaklarına karşı sunduğu avantajlarla her geçen gün hayatımızda daha fazla yer almaya başladı.

Açık ve kapalı alanlarda kullanılan led aydınlatma sistemleri tasarımlarıyla da fark yaratıyor. Ayrıca:

  • Geleneksel sistemlere göre daha uzun ömürlü olması,
  • Bakım gerektirmemesi,
  • Işığında ısı taşımaması,
  • Mekanlarda form esnekliği avantajı sunması,
  • Klasik aydınlatma ürünlerine göre daha az enerji ile daha iyi ışık gücü sağlaması,
  • Çevreye zarar vermeden aydınlatma yapması,
  • Farklı renklerde dekoratif alternatifler sunması,
  • LED ışığının istenilen renkte sağlanabilmesi gibi özellikleri ile kaliteli aydınlatma imkanı sunar.

Hakkında çok şey bilinmeyen led aydınlatma sistemleri tamamen uzun ömrü ve dayanıklı olması nedeni ile tercih ediliyor. Ancak bu ürünlerin ilgi çekecek farklı özellikleri de var. 

LED’lerde beyaz renk nasıl elde edilir?

Led aydınlatma ürünlerinde beyaz renk iki türlü elde edilir. İlki kırmızı, mavi ve yeşil LED’ler bir arada kullanılarak, ikincisi mavi LED çipinin üzerini fosfor ile kaplayarak yapılır. İlk yöntem maliyetli olduğu için tercih edilmez.

LED’lerde fosfor kullanılması ne gibi avantajlar sağlar?

Yüksek CRI ( Color Rendering Index, Renksel Geri Verim) elde edilmesini sağlar. Böylece insan gözü nesneleri asıl renklerine en yakın şekilde algılar. Ayrıca fosfor miktarı ile beyaz LED’in renk sıcaklığı belirlenir.

50,000 saat yeterli bir süre mi?

Günde kaç saat kullanıldığına bağlı olarak led aydınlatma ürünlerinin ömrünü belirlemek mümkün. 24 saat çalıştırılan bir armatür 6 yıla yakın kullanım süresi sağlayabilir. Daha az süreli kullanımlarda elbette ürünün ömrü daha uzun olur.

LED´lerin ışık verimliliği ne kadardır?

LED rengine göre ışık verimliliği farklılık gösterir. Aydınlatmada genel olarak beyaz ışık kullanıldığı için en yüksek verim bu ürünlerden alınacaktır. Led aydınlatma ürünü satın alırken verimliliği ön planda tutmalısınız.

LED Driver Nedir?

Led driver, sistemin sorunsuz çalışması için üretilmiş akım sınırlamalı besleme kaynaklarıdır. LED sistemleri düşük voltaj ve akımlarda çalıştığı için beslemelerinin de sağlıklı olması gerekir. Driver bu durumu sağlar.

Bir LED sürücü seçerken en önemli faktörler nelerdir?

İlk olarak uygulamanın sabit voltaj mı sabit akım mı gerektirdiğine bakmalısınız. Eğer kaynak, LED’e direkt olarak güç sağlıyorsa bu durumda Led aydınlatma ürünü genel olarak sabit akıma ihtiyaç duyar. Bu durumda sabit akım kaynağı kullanılmalıdır.

Diğer önemli husus da çıkış voltajının ya da akımın armatürün çıkış gücüne uygun seçilmesidir. Koruma, verimlilik, güç kat sayısı, harmonikler ve elektromanyetik uyumluluk standartları kontrol altına alınmalıdır.

LEDleri birbirine bağlamadaki en yaygın düzenekler hangileridir?

Her bir led çeşitli düzeneklerde yerleştirilebilir. En yaygın kullanılanlar ise; seri bağlantı, paralel bağlantı, bağımsız şeritler şeklinde isimlendirilir. Seri bağlantıda tek bir sabit akım kaynağı tüm şeridi besler. Aynı zamanda şerit voltajı şeritteki LED sayısıyla orantılıdır. Yüksek voltaja rağmen, en yüksek enerji verimliliğini ve en az hataya sebep olacak bağlantı şeklidir.

Paralel bağlantıda ise çalışma voltajını en aza indirgemek için, çok LED’li şeritler paralel olarak bağlanabilirler. Şeritlerdeki LED’in maksimum sürme akımından büyük olması durumunda bu şeritlerdeki led aydınlatma da en kısa zamanda bozulacaktır. Bu duruma dikkat edilmelidir.

Bağımsız şeritler en çok kullanılan metotlardandır. LED’e düşük akım gelme problemini ortadan kaldırır. LED’ler düzenli bir şekilde çalışır.

Yüksek verimlilikte LED sürücüleri kullanmanın faydaları nelerdir?

Led aydınlatma sisteminde sürücüler büyük bir enerji tasarrufu sağlar. Enerji verimliği ancak yüksek etkili sürücüler kullanıldığında işe yarar. Ayrıca daha yüksek etkili sürücülere bağlı daha düşük sıcaklıklar, ürün ömrünü ve arızasız geçen ortalama süresini (MTBF) önemli ölçüde artırır. Yüksek verimli sürücülerin ömrü 2-4 kat daha artırılabilir.

Uzun ömürlü LED sürücü kullanmak neden önemlidir?

Öncelikle tasarruflu olması kullanmak için önemli bir sebeptir. Diğer bir sebep de düşük bakım maliyeti olmasıdır. Güç dayanıklılığı ve ömrüyle eşleşmeyen sistemde risk ve tehlike oluşabilir. Ancak uzun ömürlü ve kaliteli elektrolitik kapasitörler kullanarak tehlikeyi önlemek mümkün. Uzun ömürlü sürücüler led aydınlatma sisteminin de dayanıklı olmasını sağlayacaktır.

LED sürücüler için belirlenmiş olan su geçirmezlik seviyeleri

Uluslararası koruma standartları 2 şekilde numaralandırılır. İlki, katı madde veya materyallerden korumayı belirtir. İkincisi, sıvı maddelerden (sudan) korumayı belirtir. İlki, tozdan tam korunmayı 0-6 arasındaki numaralardan 6 ile belirtir. İkincisi ise, 0-8 arası numaralarla durumu belirtir ve bunlar aşağıdaki gibi tanımlanır:

0- Koruma yok.
1- Dikey düşen su damlalarına karşı korumalı - Örnek: Yoğunlaşma.
2- 15°’lik dik bir açıyla gelen su püskürmelerine karşı korumalı.
3- 60°’lik dik bir açıyla gelen su püskürmelerine karşı korumalı.
4- Tüm yönlerden gelen su püskürmelerine karşı korumalı.
5- Tüm yönlerden gelen düşük basınçlı su fışkırmalarına karşı korumalı.
6- Tüm yönlerden gelen yüksek basınçlı su fışkırmalarına karşı korumalı.
7- Geçici olarak suya batmaya karşı korumalı.
8- Uzun süreli suya batmaya karşı korumalı.

Led aydınlatma teknolojisi başlı başına bir uzmanlık alanı. Led aydınlatma sistemlerini oluşturan teknoloji sayesinde tasarruflu ve doğa dostu bir aydınlatma artık hayal değil...

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 623 20 23