Orhangazi Mah. 15. Yol Sok. U2 Blok No:13 Esenyurt/İstanbul (0212) 623 20 23
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

LED Aydınlatma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

LED Aydınlatma Sistemleri Hakkında En Çok Sorulanlar

 • LED aydınlatma ürünlerinin avantajları nelerdir?

Led iç ve dış mekan aydınlatma ürünlerinde öncelikle yüksek verimlilik, enerji tasarrufu ve doğa dostu çalışma sistemi özellikleri vardır. Kullanım alanlarında konfor sağlayan led aydınlatma ürünleri titreme yapmaz ve radyasyon yaymaz. Kurulumu kolaydır. Ses çıkarmayan yapıları ile kütüphane ve ofislerde idealdir.

Doğal ışık yayarlar ve görme duyusunda herhangi bir yorgunluğa neden olmazlar. Güç tüketimi geleneksel sistemlerden üçte bir daha azdır. LED lambalar çalışma esnasında hiçbir ultraviyole ışın üretmezler. Kırılmaz özellikleri ile uzun süreli kullanım sağlarlar. LED lambalar %60 ile %80 arasında bir enerji tasarrufu sağlar. Ayrıca farklı renk seçenekleri sunar.

 • Ledler nerelerde kullanılır?

Led aydınlatma sistemleri okullar, oteller, mağazalar, sokaklar vb. tüm iç ve dış mekan alanlarında kullanılabilir.

 • LED teknik destek sağlıyor musunuz?

Üretici firma olarak led aydınlatma ürünlerinde teknik destek sunuyoruz. Gerekli yedek parça ve aksesuar teminini de gerçekleştiriyoruz.

 • Neden sizi tercih edelim?

Kaliteli ürünleri uygun fiyata üretirken çevre dostu çalışma anlayışımız ile kaynaklarımızı koruyoruz. Kendi led armatür, projektör, kanopi, wallwasher ve diğer led aydınlatma ürünlerini ürettiğimiz için tasarımdan teslim aşamasına kadar özenle çalışıyoruz.

 • Çok ledli ampuller ile az ledli ampuller arasındaki fark nedir?

Ledlerin sayısı ışık parlaklığını etkilemez. Farklı türdeki ledler boyut ve lümen miktarına göre çeşitlendirilir. LED ampul parlaklığının en doğru göstergesi, ölçülen toplam çıkış lumen miktarıdır.

 • LED’ler ısı üretir mi?

ED’ler mevcut aydınlatma lambalarına göre çok daha az miktarda ısı üretir. Bunun nedeni kolay ısınan filamentlerin kullanılmamasıdır. Böylece harcanan enerji ve ortaya çıkan ışık miktarı konusunda daha çok verim sağlanır.

 • LED’ler böceklerin ilgisini çeker mi?

Böceklerin ilgisini yalnızca ultraviyole ışıklar çeker. Led aydınlatma ürünlerinin bu durumla alakası yoktur.

 • LED’ler neden diğer aydınlatma seçeneklerinden daha pahalı?

Led aydınlatma sistemlerinde kullanılan devre kartı, sürücü bileşenleri, kasa ve muhafaza gibi ilave bileşenlerin maliyetinden dolayı toplam maliyet artar. Bu da ürün fiyatlarını etkiler.

 • LED lambalardan yayılan ışığın rengi nedir?

Ledlerde farklı renklerde üretim yapılabilir. Ancak evler ve iş yerleri için kullanımlarda gün ışığı ve doğal beyaz renkleri önerilmekte ve kullanılmaktadır.

 • LED’li aydınlatmalarda ışık rengi nasıl elde edilir?

LED’e galyum, arsenit, alüminyum, fosfat, indiyum, nitrit gibi kimyasal maddelerden belirli ölçülerde konularak istenilen renk elde edilebilmektedir.

 • LED’lerde beyaz renk nasıl elde edilir?

İki şekilde elde etmek mümkündür. Kırmızı, mavi ve yeşil LED'ler bir arada kullanılarak ya da mavi LED çipinin üzerini fosfor ile kaplayarak bu renk elde edilebilir.

 • LED’lerde fosfor kullanılması ne gibi avantajlar sağlar?

Yüksek CRI yani renksel geri verim elde edilir. Böylece insan gözü nesneleri asıl renklerine en yakın şekilde algılar. Ayrıca beyaz led aydınlatma ürünlerinin renk sıcaklığı belirlenir.

 • Işık Akısı (lümen) nedir?

Birim zamanda bir kaynaktan çıkan ışık miktarına ışık akısı denir, birimi ise lümendir.

 • 50,000 saat ne kadar uzun bir süre?

Ledlerin günde kaç saat kullanıldığına bağlı olarak bu süre algısı değişebilir. Günde 24 saat çalışan bir armatür 6 yıla kadar kullanılabilir.

 • LED´lerin ışık verimliliği ne kadardır?

Ledlerin rengine göre değişebilir. Üretici firmaya göre de farklılık gösterebilir. Işık açıları da verimliliği etkilemektedir.

 • Ledlerin bakımları nasıl yapılır?

Led aydınlatma ürünlerinin bir diğer avantajı da bakıma ihtiyaç duymaması. Uzun süre hatta kullanım sonuna kadar bakım yapılmayabilir.

 • Ledler tek başına yeterli midir?

Led aydınlatma sistemleri açık ve kapalı alanları aydınlatmak için tek başına yeterli olurlar. Minimum enerjide yüksek verim sağlaması nedeniyle tercih edilen ledler alanın büyüklüğüne göre kullanılır. Böylece ideal aydınlatma sağlanmış olur.

 • Ledler hava şartlarından etkilenir mi?

Led aydınlatma sistemleri dışarıdan gelebilecek her türlü etkiye hazırlıklı olarak üretilmiştir. Bu nedenle yüksek sıcaklardan ya da soğuk havalardan etkilenmezler.

 • Led ışıkların direkt göz ile temas etmesi zararlı mıdır?

Ledler doğal ışığa en yakın aydınlatma ürünleri oldukları için göz sağlığına zarar vermezler. Ancak yine de direkt, yoğun şekilde ve yakın mesafeden temas etmesi sağlıklı değildir.

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 623 20 23